Пенсійний фонд інформує:
«Пенсійний калькулятор» - розрахуй свою майбутню пенсію!
Прорахувати свою майбутню пенсію тепер можливо у себе вдома та у зручний час, лише зареєструвавшись на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua.
Користувачу, що зареєструвався на Порталі ПФУ за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), банківської карти (ID.GOV.UA), електронного пенсійного посвідчення (ЕПП), токена або Дія.Підпис, надається інформація з Реєстру застрахованих осіб щодо його персональних даних (ПІБ, дата народження, стать) та даних його трудової діяльності згідно системи персоніфікованого обліку ПФУ. При цьому користувач має можливість визначити умови розрахунку пенсії, а саме:
• обрати алгоритм розрахунку – як за введеними даними, так і з урахуванням стажу, який буде набуто на дату настання пенсійного віку;
• актуалізувати дані трудової діяльності – доповнити періоди трудової діяльності з визначенням заробітної плати та відредагувати суми щомісячного заробітку (за потребою);
• виконати розрахунок пенсії (кнопка «Зберегти та розрахувати»).
В результаті проведення розрахунку пенсії користувачу буде надано на перегляд:
• розмір пенсії з урахуванням страхового стажу на дату розрахунку;
• протокол розрахунку.
Кількість разів щодо модифікації вхідних даних та проведення розрахунку пенсії не обмежена.
ВАЖЛИВО! Даний сервіс призначений виключно для створення прогнозного розрахунку розміру пенсії за даними, що міститься в електронних реєстрах Пенсійного фонду та даними, самостійно введеними користувачем за такими умовами:
• розрахунок проводиться для пенсій за віком відповідно до положень Закону України «По загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції, чинній на момент проведення розрахунку;
• для визначення коефіцієнту заробітної плати застосовується показник середньої заробітної плати, що був би застосований при призначенні пенсії на момент проведення розрахунку;
• сервіс не здійснює припущень щодо рівнів зростання середньої заробітної плати в Україні у наступні роки або рівня інфляції і дозволяє оцінити прогнозний розмір пенсії в умовах і «цінах» на момент проведення розрахунку.
Використовуючи даний сервіс, користувач погоджується з тим, що проведений прогнозний розрахунок пенсії має інформаційний характер та не створює обов’язку територіальним органам Пенсійного фонду призначити пенсію в розрахованому за допомогою даного сервісу прогнозному розмірі.
Для достовірного відображення страхового стажу в протоколі розрахунку майбутньої пенсії користувачам вебпорталу рекомендовано, за необхідності, зазначити в розділі «Додати період», періоди трудової діяльності до 2004 року, що не увійшли до автоматичного розрахунку.
Індексація пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
Відповідно до цієї постанови з 1 березня 2022 року:
1. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі — коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
2. з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Ця постанова набирає чинності з 1 березня 2022 року.
Особливості виплати пенсії по інвалідності під час карантину.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.12.2021 № 1336 «Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 338 і постанови Кабінету Міністрів України № 1236», з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби CОVID-19, дію карантинних заходів продовжено по 31 березня 2022 року.
У зв’язку з цим, особам, які отримують пенсію по інвалідності і через карантинні обмеження пропустили строк повторного огляду медико-соціальної експертизи, виплата їх пенсії не зупиняється, а продовжується на термін дії карантину в розмірах, визначених з урахуванням групи інвалідності, яка була встановлена раніше.
Якщо ж пенсіонери, які визнані особами з інвалідністю, не планують надалі повторного огляду медико-соціальної експертизи, то вони повинні невідкладно повідомляти про це органи Пенсійного фонду для того щоб уникнути факту переплат пенсій.
Щодо проведення перерахунків пенсій по ЗУ ЧАЕС.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:
для осіб І групи інвалідності - 6000 гривень;
для осіб ІІ групи інвалідності - 4800 гривень;
для осіб ІІІ групи інвалідності - 3700 гривень;
для дітей з інвалідністю - 3700 гривень.
Зазначені розміри пенсії починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України з урахуванням коефіцієнта збільшення, який визначається відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідної постанови, з 01.03.2022 зазначені виплати будуть перераховані органами Пенсійного фонду України автоматично (без звернення особи).