Кишкові гельмінтози. Як вберегтися?
Всім нам з дитинства відомо про глистів – ми чули про них в дитячому садочку, школі, від батьків. Але ж наскільки вони небезпечні?
Глисти або гельмінти визивають захворювання – гельмінтози. Усього відомо близько 250 видів гельмінтів, здатних заражати людину. В нашій області частіше виявляється ентеробіоз. Зустрічаються захворювання аскарідоз, тріхоцефальозом, гіменолепідозом, ехінококкозом. Глисти живуть в ґрунті, водоймах, переносниками часто бувають тварини. Розміри гельмінти мають від 0,5 мм до 10-15 м. Одні види гельмінтів паразитують у кишечнику, інші вражають печінку, легені, мозок.
Людина заражається гельмінтами двома шляхами:
– через зовнішнє середовище, інвазоване яйцями гельмінтів – наприклад, вживаючи не миті ягоди, фрукти, овочі, зелень, не кип’ячену воду з відкритих водойм, через шерсть тварин, забруднені предмети побуту – білизну, іграшки, посуд і т.ін.;
– споживаючи в їжу проміжних господарів гельмінтів – м’ясо великої рогатої худоби, свиней, рибу, які містять личинки гельмінтів.
При недотриманні правил особистої гігієни можлива ауто інвазія або самозараження – з кишківника через руки, предмети зовнішнього середовища – до рота.
Симптоми зараження гельмінтами різноманітні – біль у животі, біль в області печінки, кишкові розлади, нудота, блювота, головний біль, запаморочення, порушення сну, розлади уваги, дратівливість, зменшення маси тіла, висип на шкірі, свербіж в області анального отвору. При зараженнях гельмінтами вражається серцево – судинна, центральна нервова система, органи травлення.
Заходи профілактики кишкових паразитів:
- виконання правил гігієни: миття рук перед вживанням їжі, після відвідування туалету, після контакту з тваринами;
- систематичне лікування від гельмінтів домашніх тварин;
- приготування м’яса, риби з достатньою тепловою обробкою;
- не купувати продукти харчування на стихійних ринках;
- овочі, фрукти, ягоди, зелень перед вживанням ретельно вимивайте від часточок ґрунту під проточною водою;
- не вживайте сирих морепродуктів;
- не дозволяйте дитині гризти нігті;
- купаючись у водоймах не ковтайте воду.
Пам’ятайте про необхідність своєчасного звернення по медичну допомогу у випадку захворювання. Діагностика та лікування допоможуть вберегти Ваше здоров’я. При необхідності, наприклад, при ентеробіозі, лікар призначить препарати від гельмінтів для всієї родини.
Будьте пильними та бережіть власне здоров’я!
Управління безпечності харчових продуктів та
ветеринарної медицини, державного нагляду
за дотриманням санітарного законодавства
Білоцерківського району Головного управління
Держпродспоживслужби в Київській області