Прес-реліз управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області
Прес-реліз від 01.09.2022
Фонд призначив понад 5,5 мільйона гривень страхових виплат постраждалим внаслідок бойових дій і сім'ям загиблих
Щоденно українські працівники отримують поранення під час роботи – російська агресія збільшила ризики травмування та смерті на робочому місці незалежно від спеціалізації та місця діяльності. Сьогодні в Україні близько 11 мільйонів працевлаштованих, ФОП, самозайнятих і фермерів – кожен з них застрахований у Фонді соціального страхування України на випадок поранення чи смерті внаслідок бойових дій.
З початку повномасштабного російського вторгнення Фонд соціального страхування України вже призначив страхові виплати на суму понад 5,5 мільйона гривень – серед них одноразові допомоги сім’ям і утриманцям померлих внаслідок бойових дій, допомоги по тимчасовій втраті працездатності та щомісячні страхові виплати, які Фонд виплачуватиме потерпілим до повного відновлення здоров’я або пожиттєво.
Також потерпілі мають право на забезпечення медико-соціальними послугами за кошти Фонду – від санаторно-курортного лікування до оплати необхідного медичного чи постійного стороннього догляду, побутового обслуговування тощо.
Нагадаємо, щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування, після завершення якого призначаються страхові виплати.
Фонд соціального страхування України наголошує на потребі чіткого і безумовного дотримання інструкцій з охорони праці, слідування в укриття в разі повітряних тривог і інформування про них на підприємствах, розробленні і впровадженні алгоритмів дій працівників у випадку небезпеки.
Прес-реліз від 02.09.2022
Алгоритм оплати лікарняних і декретних за кошти ФССУ в умовах війни
Понад 1,2 мільйона українців були на оплачуваному Фондом соціального страхування України лікарняному з початку війни. ФССУ виплатив для них майже 7 мільярдів гривень за листками непрацездатності, які їх роботодавці опрацювали, розрахували та подали до Фонду на оплату, або Фонд нарахував напряму для тих працівників, чиї роботодавці не змогли подати заяву через бойові дії.
Як відбувається оплата лікарняних в умовах війни?
? Фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності здійснюється на підставі заяви-розрахунку, яку роботодавець оформлює та подає до Фонду за відповідним лікарняним.
? Якщо ж роботодавець не має можливості опрацювати ваш лікарняний і подати його до Фонду на оплату через бойові дії, неможливість гарантувати виплату працівнику отриманих від Фонду коштів тощо, отримати виплати можна напряму. Для цього працівник має особисто або через законного представника звернутись у відділення ФССУ за місцем обліку як ВПО або реєстрації – наші фахівці нарахують допомогу без залучення роботодавця, а кошти надійдуть на вашу особисту банківську картку.
? А в загальних випадках саме від дати отримання Фондом заяви від роботодавця (а не дати створення е-лікарняного) залежить час отримання допомоги.
? Тож після того, як лікар створить вам медичний висновок про тимчасову непрацездатність (про це надійде повідомлення від E-health), і за ним автоматично сформується е-лікарняний, потрібно повідомити про це роботодавця будь-яким зручним обом способом – наприклад, телефоном.
? Свідченням того, що електронний лікарняний успішно сформувався, є його наявність в особистому кабінеті застрахованої особи на вебпорталі Пенсійного фонду. За потреби працівник може впевнитись у наявності е-лікарняного, авторизувавшись на вебпорталі за допомогою електронного підпису або BankId.
? Також про створення е-лікарняного повідомить Пенсійний фонд за допомогою SMS – у повідомленні буде вказано номер е-лікарняного і період його дії. Однак таке SMS надійде, лише якщо застрахована особа попередньо зареєструвалась на порталі та у налаштуваннях надала згоду на дистанційне інформування.
? Роботодавець (а також усі роботодавці за сумісництвом) будуть бачити ваш е-лікарняний в своїх кабінетах страхувальників з дня його відкриття, але почнуть призначення допомоги тільки після завершення визначеного у ньому періоду непрацездатності і сплину строку, у який лікарі можуть внести зміни – тобто на 8-й день після дати закриття (або дати відкриття для лікарняних по вагітності).
? Коли е-лікарняний змінить свій статус на «готово до сплати», роботодавець розпочне процедуру призначення за ним допомоги – спочатку електронний документ передадуть на розгляд Комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства для прийняття рішення щодо надання матеріального забезпечення. Строк розгляду документів і прийняття такого рішення – 10 календарних днів з дати видачі е-лікарняного (датою видачі вважається восьмий день після дати закриття е-лікарняного, а для лікарняних по вагітності та пологах – восьмий день з дати відкриття).
? Далі бухгалтерія розрахує суму матеріального забезпечення, сформує за е-лікарняним заяву-розрахунок і передасть її до ФССУ на оплату. На цей етап відведено не більш ніж 5 робочих днів. Ми радимо подавати заяви-розрахунки в електронному вигляді за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення (зверніть увагу, заяву-розрахунок не можна подати через відповідний інтерфейс на вебпорталі Пенсійного фонду, наразі він не має функціональної реалізації).
? Пам’ятаємо, що саме дата отримання Фондом заяви-розрахунку вплине на час фінансування допомоги. Тож працівникам варто не втрачати зв’язок зі своїм роботодавцем і цікавитись станом подання заяви.
? Після того, як заяву подано, слідкувати за оплатою лікарняних можна онлайн у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.
? Аби орієнтуватись у щоденній звітності Фонду потрібно знати точну дату, коли заяву-розрахунок за вашим лікарняним було прийнято на фінансування. Її можна уточнити безпосередньо в роботодавця, або у відділенні Фонду, де його зареєстровано. Контакти: https://docs.google.com/document/d/1WOc3xhgnrqRwYaoLd3AT1m1jKsY-rLrFSGaHv9z4Gn4 (необхідно назвати свій ідентифікаційний код).
? Для відстеження фінансування Фонд щоденно публікує у каналі https://t.me/socialfund декілька видів звітності: за тегом #фінансування_оперативно – відомості про направлені кошти (пройде ще декілька банківських днів, доки регіональні управління направлять виділені кошти на рахунки роботодавців). За тегом #фінансування_страхувальників надається інформація про вже направлені на рахунки роботодавців кошти – зазвичай кошти за заявами за вказані дати вже надійшли на рахунок роботодавця, однак під час війни перерахування може зайняти певний час. Окремо можна слідкувати за різними видами виплат – для цього введено теги #фінансування_лікарняні і #фінансування_декретні.
? Роботодавець виплатить допомогу застрахованій особі у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після надходження коштів від Фонду.
Прес-реліз від 07.09.2022
Пріоритети профілактики нещасних випадків в умовах воєнного стану
Сьогодні, 07 вересня 2022 року, в управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області під головуванням заступника начальника управління – начальника юридичного відділу Петра Реви відбулася Zoom-конференція з працівниками відокремлених підрозділів з обговорення питань дотримання виконавської дисципліни під час розслідування нещасних випадків на виробництві та здійснення контролю за строками і якістю виготовлення відповідних документів, їх обліком. В умовах запровадженого в країні воєнного стану ця робота є пріоритетним завданням профілактики страхових випадків.
«Від ефективності роботи представників Фонду у складі комісій з розслідування (спеціального розслідування) нещасних випадків та гострих профзахворювань на виробництві значною мірою залежить об’єктивність визначення випадків страховими, витрати на відшкодування за якими здійснюються з бюджету Фонду, а також своєчасність отримання потерпілими особами або у випадку загибелі працівника членами сім’ї та утриманцями належних страхових виплат», – відзначив у своєму виступі начальник відділу профілактики страхових випадків управління Олексій Савченко.
Зазначено, що процес розслідування та обліку нещасних випадків і профзахворювань, у якому безпосередньо беруть участь представники Фонду, має значну кількість важливих складових, пов’язаних з отриманням інформації від роботодавця, утворенням комісії, безпосередньою процедурою розслідування, а саме: оглядом місця події, опитуванням, ознайомленням з документацією, експертними дослідженнями, аналітикою, складанням актів та їх підписанням і затвердженням, наданням документів потерпілому, а також Фонду, виконанням запропонованих заходів та інформуванням про це тощо. При цьому, добре налагоджена комунікація з суб’єктами господарювання, територіальним органом Держпраці і потерпілими особами або особами, які представляють їх інтереси, членами сім’ї потерпілих сприяє покращенню якості кінцевого результату роботи та її своєчасному завершенню.
Наголошено, що має дотримуватись вимога чинного законодавства стосовно зберігання у Фонді на паперових носіях актів розслідування нещасних випадків та профзахворювань не менше 45 років, а також доцільності дублювання їх у цифровому форматі.
З огляду на важливість зазначеного було озвучено покроковий алгоритм моніторингу розслідування нещасних випадків, професійних захворювань та їх обліку, дотримання якого, на думку організаторів, забезпечить досягнення визначених пріоритетів.
Прес-реліз від 07.09.2022
Як дізнатись номер е-лікарняного?
Номер електронного лікарняного – це унікальний номер, який має складну структуру та ніколи не повторюється. Він відрізняється від номеру медичного висновку, на підставі якого автоматично створюється е-лікарняний.
Дізнатись номер е-лікарняного можна з повідомлення від Пенсійного фонду, яке надходить на мобільний номер застрахованої особи – SMS має надійти упродовж декількох хвилин після створення лікарняного.
Номер складається з трьох частин та 19 або більше знаків, враховуючи дефіси: ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х. Він генерується у такому форматі: 1) номер випадку непрацездатності - 2) порядковий номер листка непрацездатності - 3) номер його версії.
Як дізнатись номер е-лікарняного, якщо SMS від ПФУ не надійшло?
Інколи повідомлення із номером е-лікарняного може не надійти – це означає, що у вашому особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ не вказано мобільний номер телефону або ви не надали дозвіл на отримання повідомлень.
У такому випадку номер е-лікарняного можна дізнатись на порталі ПФУ, авторизувавшись у кабінеті: https://portal.pfu.gov.ua.
Також номер е-лікарняного можна уточнити у вашого роботодавця – лікарняні працівників доступні йому у власному кабінеті на порталі ПФУ. Про це інформує пресслужба виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.
Прес-реліз від 07.09.2022
Як оплачуються лікарняні для військовослужбовців?
На період лікарняного військовослужбовці продовжують отримувати грошове забезпечення. Під опікою Фонду соціального страхування України перебуває близько 11 мільйонів українців – це наймані працівники, підприємці, фермери і самозайняті особи. Усі вони в разі настання страхового випадку отримують від Фонду виплати, допомоги, медичні і соціальні послуги.
Однак для військовослужбовців діють інші норми соціального захисту на випадок тимчасової втрати працездатності – їм не нараховується та не виплачується допомога за лікарняними, натомість за ними на час хвороби зберігається грошове забезпечення та передбачено додаткову винагороду на час воєнного стану. Відповідно, до бюджету ФССУ не розподіляється сплачений за військовослужбовців ЄСВ – сплачений з їхнього доходу внесок надходить тільки до Пенсійного фонду України та Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Так, Медичні сили Збройних сил України та Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України роз’яснюють, що військовослужбовцям ЗСУ, які отримали ушкодження чи захворіли, виплачується грошове забезпечення за останніми займаними посадами за період звільнення від виконання службових обов’язків у зв’язку з хворобою та перебуванні на лікуванні в лікарняних закладах і у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою (відпустці за станом здоров’я).
Виплата грошового забезпечення здійснюється на підставі наказу командира (начальника, керівника). Тож електронний лікарняний, який може бути автоматично сформований для військовослужбовця, не потребує опрацювання – за ним не потрібно проводити розрахунки та подавати заяву до Фонду соціального страхування України.
Крім того, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України та за рішенням Міністра оборони України, на час воєнного стану військовослужбовці Збройних сил України, які у зв’язку із пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я, включаються до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100 тисяч гривень, включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком військово-лікарської комісії.
Також додаткова винагорода передбачена для військовослужбовців, які знаходяться на стаціонарному лікуванні з інших причин – їм належить до виплати додаткова винагорода в розмірі 30 тисяч гривень (пропорційно із розрахунку на місяць).
Порядок виплати грошового забезпечення не залежить від місця лікування військовослужбовця – будь то військові, цивільні чи закордонні заклади охорони здоров’я.
Деталі щодо грошового забезпечення військовослужбовців можна уточнити на гарячій лінії Департаменту фінансів Міністерства оборони України: (044) 271-35-59.
Прес-реліз від 08.09.2022
Відбулася Zoom- конференція з фахівцями страхових виплат та матеріального забезпечення відділень управління
З метою якісного опрацювання рекомендацій Міністерства фінансів України за Протоколом від 06.07.2021 № 2-ТН про обмін інформацією між Мінфіном та Фондом соціального страхування України щодо осіб, які є отримувачами виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності у Фонді сьогодні, 08 вересня цього року, відбулася Zoom-конференція з фахівцями страхових виплат та матеріального забезпечення відділень управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області.
Участь у нараді взяли заступники начальника обласного управління Петро Рева та Людмила Зуб, начальник відділу страхових виплат та матеріального забезпечення Олександр Чеботар, головна спеціалістка відділу Світлана Кучма, а також начальник відділу внутрішнього аудиту Любов Мартиненко.
Під час конференції наголошено на якісному опрацюванні рекомендацій Мінфіну та правильності винесення рішень в інформаційній базі задля уникнення невідповідностей.
Працюючі українці мають право пройти реабілітацію після травм, отриманих внаслідок бойових дій, за кошти Фонду
Кожен працюючий українець має право на проходження після стаціонарного лікування оплачуваного курсу реабілітації після отриманих внаслідок бойовий дій травм за кошти Фонду соціального страхування України. Таке реабілітаційне лікування спрямоване на відновлення організму після завершення гострого періоду та часто дозволяє уникнути первинної інвалідності чи перешкодити подальшому погіршенню стану.
Пройти курс відновного лікування після отриманих травм застраховані особи можуть на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів, направлення відбувається зі стаціонару лікарні. Забезпечення реабілітацією за кошти Фонду відбувається за адресним принципом – так, пацієнт самостійно обирає санаторно-курортний заклад для проходження лікування.
Фонд оплачує проходження лікування за профілями медичної реабілітації, визначеними Порядком № 39, зокрема, у разі наявності ускладнень м’язово-скелетного профілю: це підгострий період після операцій на опорно-руховому апараті (ортопедичних, травматологічних); підгострий період опіків; ревматологічні захворювання. А також нейрореабілітація, реабілітація після оперативних втручань на органах зору, інша (соматична) реабілітація (після оперативних втручань на органах травлення, сечостатевої системи, жіночих статевих органах) та ін.
Застрахована особа направляється на лікування до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу за кошти ФССУ за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії лікарні (ЛКК), де перебуває пацієнт. Відновне лікування розпочинається одразу після закінчення гострого періоду.
Саме вчасна реабілітація осіб зі складними патологічними станами є одним із головних чинників упередження настання інвалідності та подальшого відновлення і компенсації порушених функцій організму, соціально-побутового і професійного відновлення хворого. Тож цей напрям залишається одним із найбільш важливих в роботі Фонду соціального страхування України.
Механізм отримання реабілітації за кошти Фонду:
– після надання висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я щодо необхідності реабілітації за певним профілем, лікувальний заклад повідомляє робочий орган Фонду про наявність на лікуванні особи, яка має покази для проходження відновного лікування;
– пацієнту надається перелік санаторіїв, які відповідають вимогам по профілю його хвороби, і він самостійно обирає санаторно-курортний заклад для проходження лікування;
– орган Фонду узгоджує з санаторієм наявність вільних місць і укладається тристоронній договір – між Фондом, санаторієм і хворим;
– застрахована особа направляється до санаторно-курортного закладу на відновне лікування зі стаціонару лікарні;
– на час реабілітації пацієнту продовжується лікарняний листок, за яким Фондом фінансується допомога по тимчасовій втраті працездатності, аби компенсувати працівнику втрачений за час лікування заробіток.
Внаслідок бойових дій постраждали 549 працівників, 162 з них загинули
З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 549 постраждалих працівників (+4 за останній тиждень).
З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 162 українці.
Найбільша кількість потерпілих серед працівників підприємств, зареєстрованих:
? у Києві – 95 постраждалих, 32 з яких травмовані смертельно;
? Миколаївській області – 69 постраждалих, 26 смертельно;
? на Дніпропетровщині – 53 постраждалих, 11 смертельно;
? Донеччині – 52 постраждалих, 10 смертельно;
? у Харківській області – 45 постраждалих, 9 смертельно;
? Вінницькій області – 36 постраждалих, 10 смертельно;
? Запорізькій області – 33 постраждалих, 3 смертельно;
? Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;
? Сумській області – 25 постраждалих, 10 смертельно;
? Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;
? а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.
Висловлюємо співчуття близьким і рідним.
Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.
Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.
Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.
Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.
Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України